Start - Aktualności
Aktualności

4. miejsce w Polsce dla Politechniki Śląskiej w rankingu studiów inżynierskich
Ranking studiów inżynierskich Perspektywy 2017 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, zestawiające najlepsze w naszym kraju studia kończące się nadaniem tytułu inżyniera bądź magistra inżyniera. Ocenie poddano 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych, takich jak: automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka, biotechnologia, budownictwo, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, energetyka, fizyka techniczna, geodezja i kartografia, górnictwo i geologia, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, logistyka, inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji, kierunki IT (informatyka), mechanika i budowa maszyn, mechatronika, technologia chemiczna oraz transport.
- prestiż – mierzony poprzez badanie opinii kadry akademickiej
- absolwenci na rynku pracy – mierzone poprzez: badanie opinii pracodawców (realizowane przez IBM Indicator) oraz badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” (realizowane przez MNiSW)
- potencjał akademicki – wskaźniki: ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, liczba nadanych stopni naukowych
- efektywność naukowa – wskaźniki: publikacje, cytowania, indeks Hirsha
- potencjał dydaktyczny – wskaźniki: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, wyróżniająca ocena PKA oraz akredytacje środowiskowe
- innowacyjność – wskaźnik: patenty i prawa ochronne.
Ranking studiów inżynierskich prezentuje łącznie 311 najlepszych programów studiów prowadzonych na 288 wydziałach na 26 polskich uczelniach. Znajdujące się w ofercie Politechniki Śląskiej kierunki studiów wpisały się w 18 z 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych, które poddano ocenie. Prowadzona na naszej uczelni inżynieria środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) oraz logistyka (Wydział Organizacji i Zarządzania) zajęły pierwsze miejsca w zestawieniach uczelni oferujących studia na tych kierunkach. Drugie miejsca w rankingach programów realizowanych na kierunkach biotechnologia i transport zajęły Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydział Transportu naszej uczelni. Oczko niżej uplasowała się architektura znajdująca się w ofercie Wydziału Architektury. Na czwartych miejscu znalazły się takie kierunki prowadzone na naszej uczelni, jak: elektrotechnika (Wydział Elektryczny), energetyka (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) oraz górnictwo i geologia (Wydział Górnictwa i Geologii). Piąta lokata przypadła w udziale elektronice i telekomunikacji (AEiI), budownictwu i inżynierii biomedycznej, a kolejna inżynierii materiałowej (Wydział Mechaniczny Technologiczny), mechanice i budowie maszyn oraz mechatronice realizowanym na tym samym wydziale.
Ranking studiów inżynierskich Perspektywy 2017 adresowany jest głównie do tegorocznych maturzystów. To właśnie oni już wkrótce będą wybierać kierunek studiów i uczelnię, na której chcą go studiować. Liczymy, że zachęceni m.in. osiągniętymi w rankingu wynikami, postawią na Politechnikę Śląską. Jednak nie tylko maturzyści śledzą rankingi najlepszych uczelni prowadzących studia na kierunkach inżynierskich, robią to także pracodawcy. W rezultacie absolwenci dobrych uczelni są rozchwytywani, co potwierdza m.in. coroczne zestawienie szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. W przygotowywanym przez „Wprost” rankingu Politechnika Śląska zajmuje czwarte miejsce.







Więcej aktualności Mniej aktualności