Aktualności

photo
Autor: System Publikacja: 13.01.2017

Naukowcy i studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali wózek dla niepełnosprawnego psa!

Cierpiąca na porażenie czterokończynowe suczka Agnes otrzymała wczoraj opracowany specjalnie dla niej przez naukowców i studentów z Wydziału Inżynierii Biomedycznej wózek inwalidzki. Dzięki niemu Agnes będzie mogła ponownie się poruszać!
Agnes jest sparaliżowana czterokończynowo, cierpi na polineuropatię, czyli zapalenie wielomięśniowe, i nie potrafi poruszać się samodzielnie ani ustać na własnych łapach. Jest podopieczną Fundacji Węgielek, gdzie trafiła z objętych działaniami wojennymi terenów Ukrainy. Aby polepszyć komfort życia Agnes, naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej podjęli się zadania zaprojektowania i skonstruowania przeznaczonego specjalnie dla niej wózka inwalidzkiego. Po kilku miesiącach pracy i dwóch przymiarkach wózek jest już gotowy i wczoraj został przekazany trzyletniej suczce.
– Wózek został skonstruowany specjalnie dla Agnes z uwzględnieniem wszystkich jej wymiarów oraz jej sposobu poruszania się. Ma on za zadanie podtrzymywać ją od góry, odciążać kończyny i umożliwiać w miarę swobodne poruszanie się – tłumaczy prof. Robert Michnik z Katedry Biomechatroniki.
Współpraca pomiędzy naszą uczelnią a Fundacją Węgielek rozpoczęła się podczas wakacji. Fundacja wysłała zapytanie w sprawie zaprojektowania specjalnego wózka dla Agnes do kilku uczelni technicznych. – W ciągu pięciu minut otrzymaliśmy wiadomość zwrotną z Politechniki Śląskiej, że są zainteresowani. Jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom i studentom uczelni, że zaangażowali się w temat i że dzięki temu Agnes będzie mogła się poruszać – podkreśla Agata Magiera z Fundacji Węgielek.
Wózek został opracowany przez zespół z Katedry Biomechatroniki, w skład którego weszli: prof. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, dr inż. Agata Guzik-Kopyto oraz mgr inż. Maksymilian Śmiech wraz z kolegami ze Studenckiego Koła Naukowego Biokreatywni. Wykonaniem wózka zajęła się firma Rehatronics S.A.
Gratulujemy!
 
Udostępnij:fbtwitter
photo

Cykl spotkań w ramach POB5

System
2021-02-01 13:35:59
01.02.2021
photo

Kampania #SzczepimySię

System
2021-02-01 13:35:14
01.02.2021
photo

Cykl spotkań w ramach POB5

System
2021-02-01 12:19:37
01.02.2021
photo

Otwarte seminarium naukowe

System
2021-02-01 11:28:53
01.02.2021
3 z 911

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.05

Konferencja COPM2025

15.05

Warsztaty stand-upu naukowego

06.05

Uroczystość DHC

05.05

Spotkanie otwarte z Noblistą Victorem R. Ambrosem

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie