Start - Aktualności
Aktualności

Autor: System Publikacja: 13.05.2016
Prof. Marek Pawełczyk przewodniczącym Konsorcjum Progres 3
Profesor Marek Pawełczyk – prorektor-elekt ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej – został jednomyślnie wybrany na przewodniczącego Konsorcjum Progres 3, zrzeszającego 15 uczelni z Polski, Czech i Słowacji. Gratulujemy!
Główną misją powołanego w październiku 2011 r. Konsorcjum Progres 3 jest nawiązanie współpracy naukowej oraz wspieranie rozwoju innowacji pomiędzy uczelniami regionów śląsko-morawskiego, Żyliny oraz województw śląskiego i opolskiego. Dogodne położenie geograficzne i językowe sąsiedztwo członków konsorcjum ułatwiają efektywne wykorzystanie zaplecza laboratoryjnego i badawczego uniwersytetów, sama działalność konsorcjum stanowi natomiast dopełnienie tworzonego na poziomie regionów Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA.
Profesor Marek Pawełczyk przejął stery Konsorcjum Progres 3 po dotychczasowym przewodniczącym prof. Krzysztofie Maliku – prorektorze ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej. – To dla mnie niezwykła niespodzianka i zaszczyt – mówi nowo wybrany przewodniczący. – W ramach Konsorcjum Progres 3 osiągnięto bardzo wiele i jest w tym ogromna zasługa prof. Krzysztofa Malika, który był bardzo dynamiczną postacią, potrafił skupić wokół siebie jednostki o różnej tradycji, zintegrować i zachęcić ludzi do kreatywnej pracy. Moje największe wyzwanie to… niczego nie zepsuć! Chciałbym skupić się na rozwinięciu współpracy z przemysłem, szerszym zaangażowaniu doktorantów i staraniach o udział w innych programach badawczych, również pozaeuropejskich. Chciałbym również budować siłę konsorcjum, a więc poszerzać je o inne instytucje z naszego regionu, które dysponują dużym potencjałem. Ambicje są duże i mam nadzieję, że za dwa lata będę mógł powiedzieć, że konsorcjum odniosło sukces – dodaje prof. Marek Pawełczyk.
W skład Konsorcjum Progres 3 wchodzą: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, a także uczelnie czeskie: Vysoká škola báňská-Technická Univerzita Ostrava, Ostravská Univerzita v Ostravě i Slezská Univerzita v Opavě oraz trzy słowackie szkoły wyższe: Žilinská univerzita v Žiline,Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne i Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.





Więcej aktualności Mniej aktualności