pl
    pl
    en
A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 19.06.2017

Młode miłośniczki nauki opanowały Politechnikę Śląską!

Grupa młodych pasjonatek nauki ze szkoły podstawowej odwiedziła dziś mury Politechniki Śląskiej. Przez jeden dzień dziewczynki mogły się poczuć jak inżynierki. Na uczelni czekały na nie wykłady i zajęcia w laboratoriach, okraszone niesamowitymi efektami specjalnymi. Ogień, dym czy ciekły azot lejący się strumieniami – to tylko część atrakcji, które podbiły serca uczennic. A wszystko po to, aby przybliżyć najmłodszym świat nauki i techniki.

Już od pierwszej chwili dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe studentki. Na największej auli na uczelni czekała na nie wykładowczyni w prawdziwej todze profesorskiej oraz przygotowany specjalnie dla nich wykład, podczas którego dowiedziały się, jak przyroda inspiruje inżynierów do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Wykładowczyni opowiedziała m.in. o tym, jak dzięki obserwacji zimorodków poprawiono efektywność japońskich pociągów, w jaki sposób pancerz żuka zainspirował naukowców do stworzenia samo napełniającej się butelki, a trąba słonia do skonstruowania robotów domowych i przemysłowych oraz co ma wspólnego spacer z psem z… rzepami.

Dziewczynki miały też szansę zobaczyć na własne oczy owoce prac naukowców. W laboratoriach Wydziału Mechanicznego Technologicznego mogły spróbować swoich sił za sterami robotów i przy okazji dowiedziały się, do czego można je wykorzystać. Czekały też na nie niezwykłe pokazy chemiczne. Ogień, dym i ciekły azot lejący się strumieniami, to tylko część efektów specjalnych, które towarzyszyły zajęciom w laboratoriach. Uczennice mogły również pooglądać pod mikroskopem skrzydło motyla, nogę pająka, a także dowiedzieć się, że czarno-białe zdjęcia w dużym przybliżeniu tak naprawdę są… kolorowe. A to tylko część atrakcji, jakie dla młodych pasjonatek nauki przygotowali naukowcy z Politechniki Śląskiej.
– Chcemy zarazić dzieci pasją do nauki już od najmłodszych lat. Chcemy pokazać uczennicom, które dziś nas odwiedziły, że nauki ścisłe i techniczne też mogą być fascynujące i że są nie tylko zarezerwowane dla chłopaków. Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszej wycieczce dziewczynki będą się jeszcze chętniej uczyć przedmiotów ścisłych, a za kilka lat wrócą na Politechnikę Śląską, tym razem już jako nasze studentki – podkreśla dr Agata Śliwa z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, organizatorka wydarzenia.
Wizyta uczennic z katowickiej szkoły to nie pierwsze tego typu wydarzenie na Politechnice Śląskiej i na pewno nie ostatnie. W najbliższym czasie tajniki nauk ścisłych i technicznych będą zgłębiać kolejne grupy dzieci.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
Współpraca:
photo

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie