Warsztaty
Prowadzący: dr hab. inż. Gabriela Dudek, Prof. PŚ
Tytuł warsztatów: Separacja mieszanin ciekłych i gazowych przy użyciu membran nieporowatych
Opis: Podczas tych zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się ze stanowiskami eksperymentalnymi do procesu perwaporacji oraz separacji gazów. Warsztaty pozwolą uczestnikom zaznajomić się z techniką separacji mieszanin za pomocą membran nieporowatych oraz aparaturą do tych procesów oraz sposobami przygotowania membran.
Prowadzący: dr hab. inż. Agata Jakóbik-Kolon, Prof. PŚ
Tytuł warsztatów: Proces odgazowania membranowego z chemisorpcją do usuwania azotu amonowego
Opis: Zaprezentowane zostanie stanowisko do procesu odgazowania membranowego z chemisorpcją na przykładzie usuwania azotu amonowego. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z budową modułów z membranami kapilarnymi oraz włóknami kanalikowymi (hollow fibers).
Prowadzący: dr hab. inż. Piotr Dydo Prof. PŚ / dr inż. Dorota Babilas-Krzyżowska
Tytuł warsztatów: Zastosowanie elektrodializy do zatężania soli niklu z wód popłucznych przemysłu galwanotechnicznego oraz odzysku hydrofilowych cieczy jonowych z roztworów poreakcyjnych
Opis: Zapraszamy do udziału w warsztatach dotyczących przydatności elektrodializy do odzysku i zatężania soli metali ciężkich oraz hydrofilowych cieczy jonowych z roztworów odpadowych i mieszanin poreakcyjnych. Warsztaty obejmują m.in. prezentację wielkolaboratoryjnego elektrodializera EDR-Z/10-0.8 (MemBrain, Czechy) oraz rezultatów projektu badawczego SONATA-17 nr 2021/43/D/ST8/02776 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Mitko
Tytuł warsztatów: Budowa modułów membranowych
Opis: Uczestnicy warsztatów zapoznają się z budową typowych modułów membranowych stosowanych w elektrodializie, nanofiltracji czy odwróconej osmozie, m.in. z modułami płytowo-ramowymi, spiralnie zwijanymi i rurowymi. Omówiona zostanie także geometria przekładek dystansujących oraz jej wpływ na wymianę masy i podatność membran na fouling.
Prowadzący: dr inż. Andrzej Milewski
Tytuł warsztatów: Odsalanie zużytych płynów specjalistycznych w skali demonstracyjnej
Opis: W instalacjach przemysłowych stosuje się płyny specjalistyczne m.in. do pomp ciepła, urządzeń chłodniczych, grzewczych czy solarnych. W płynach tych powszechnie stosowany jest glikol etylenowy lub glikol propylenowy oraz dodatki uszlachetniające, tj. trietanoloamina. W warunkach pracy instalacji zawarte w płynie alkohole polihydroksylowe ulegają częściowemu utlenieniu do kwasów karboksylowych. Następnie, kwasy te mogą reagować z alkoholami polihydroksylowymi, dodatkami uszlachetniającymi i produktami korozji samej instalacji. Tym samym, przepracowane płyny cechuje zmienny skład zanieczyszczeń. Elektrodialityczne odsalanie przepracowanych płynów pozwala na rozdział niejonowych składników płynu od jonowych zanieczyszczeń, stanowiąc jeden z możliwych etapów metody odzysku glikolu propylenowego, glikolu etylenowego i trietanoloaminy.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z elektrodializerem do odsalania zużytych płynów specjalistycznych z instalacji przemysłowych w skali demonstracyjnej.
Prowadzący: dr inż. Hanna Jaroszek
Tytuł warsztatów: Pomiar rozkładu czasu przebywania w modułach płaskich i spiralnie zwijanych
Opis: Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się ze znaczeniem oraz metodami badania rozkładu czasu przebywania w modułach spiralnie zwijanych oraz płaskich. Zaprezentowane zostanie oryginalne rozwiązanie urządzenia do pomiaru rozkładu czasu przebywania w modułach spiralnie zwijanych. Zwizualizowany i zmierzony zostanie przepływ przez przekładkę pilotowego elektrodializera przy różnej liniowej prędkości przepływu.
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Marian Turek
Tytuł warsztatów: Badania strumienia permeatu oraz składu roztworów w ciśnieniowych procesach membranowych
Opis: Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z badaniami ciśnieniowych procesów membranowych w przepływie jednokierunkowym oraz krzyżowym. W przypadku przepływu jednokierunkowego zaprezentowany zostanie moduł Sterlitech HP4750 natomiast w przypadku przepływu krzyżowego Sepa CF II oraz oryginalny moduł, pozwalający na poprawne odwzorowanie warunków hydrodynamicznych panujących w modułach spiralnie zwijanych.
Prowadzący: Dr inż. Anna Marszałek
Tytuł warsztatów: Omówienie pracy bioreaktora membranowego z membraną ceramiczną
Opis: Uczestnicy warsztatów zapoznają się z budową instalacji bioreaktora membranowego, która składa się z bioreaktora o objętości 20 dm3, modułu z mikrofiltracyjną membraną ceramiczną wielokanałową o powierzchni filtracyjnej 0,17 m2 oraz granicy rozdziału 150 kDa oraz osprzętu. Ścieki surowe do instalacji doprowadza się przy użyciu pompki perystaltycznej ze zbiornika uśredniającego. Oczyszczony permeat przepływa do zbiornika ścieków oczyszczonych, a retentat jest zawracany do bioreaktora.
Prowadzący: Dr hab. inż. Gabriela Kamińska, prof. PŚ
Tytuł warsztatów: Odlewanie membran płaskich domieszkowanych nanocząstkami
Opis: Zapraszamy na warsztaty z odlewania membran polimerowych domieszkowanych nanocząstkami. Do odlewnia membran zostanie wykorzystany automatyczny aplikator filmów dzięki któremu wytwarzana membrana jest znacznie bardziej jednorodna. Uczestniczy zapoznają się również z rodzajami polimerów i rozpuszczalników używanych do wytwarzania membran.