Start - Wydarzenia
Dni Nauki Politechniki Śląskiej w dniach 4 i 5 lipca 2023 r.
Dni Nauki, które odbędą się w dniach 4 i 5 lipca to wydarzenie, podczas którego Politechnika Śląska zaprezentuje swoje osiągniecia oraz potencjał naukowy w sześciu Priorytetowych Obszarach Badawczych zidentyfikowanych na Uczelni oraz zaprosi pracowników, doktorantów i studentów do odwiedzenia wydziałowych laboratoriów i zapoznania się z udostępnianą aparaturą.
Dni Nauki rozpoczną się 4 lipca o godzinie 9:00 inauguracją dwudniowej międzynarodowej konferencji, podczas której uczestnicy – m.in. wybitni naukowcy z zagranicy posiadający status Highly Cited Researcher oraz laureaci grantów ERC – będą dyskutowali o kluczowych i najbardziej aktualnych problemach naukowych oraz tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem i poprawą zdrowia oraz życia mieszkańców. Podejmowane kwestie będą skupione wokół Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) wyróżnionych na Politechnice Śląskiej, w których Uczelnia koncentruje od ponad 3 lat swój rozwój oraz buduje markę, tj.
- POB1 – Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna – panel „Nowe technologie wspomagające medycynę precyzyjną”,
- POB2 – Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych – panel „Możliwości rozwoju działalności badawczej w Politechnice Śląskiej w ramach POB2 Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych”,
- POB3 – Materiały przyszłości – panel „Materiały przyszłości – szanse i zagrożenia”,
- POB4 – Inteligentne miasta i mobilność przyszłości – panel „Wyzwania stojące przed przejściem na elektromobilność i pojazdy autonomiczne”,
- POB5 – Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0 – panel „Systemy wspomagające – oczekiwania, kierunki rozwoju, wyzwania”,
- POB6 – Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka – panel „Być neutralnym klimatycznie – jak to osiągnąć?”.
Adresatami konferencji są zarówno przedstawiciele świata akademickiego, jak również otoczenia społeczno-gospodarczego – samorządy, reprezentanci biznesu i przemysłu oraz organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych prelegentów, gości i panelistów znajdą się pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej, autorytety branżowe, a także wybitny specjaliści i badacze z innych uczelni krajowych i zagranicznych.
Konferencja odbędzie się w dniach 4 i 5 lipca w godzinach od 9:00 do 15:00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18B. Roboczym językiem konferencji będzie język polski, natomiast organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język angielski oraz – podczas wystąpień gości z zagranicy – na język polski.
W celu potwierdzenia swojego uczestnictwa konieczna jest rejestracja, która rozpocznie się 21 czerwca na stronie Rejestracja.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Uzupełnieniem Wydarzenia będzie inicjatywa otwartych laboratoriów, które wydziały i centra badawcze Politechniki Śląskiej udostępnią w dniach 4 i 5 lipca w godzinach od 13:00 do 17:00 do zwiedzania pracownikom, doktorantom i studentom Uczelni w celu zapoznania się z udostępnianą aparaturą, a także możliwościami jej wykorzystania we własnych badaniach.
Szczegółowa lista udostępnianych do zwiedzania laboratoriów znajduje się na stronie z programem Dni Nauki Politechniki Śląskiej.
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w Polsce składająca się z 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców.
Współpraca:
Radan Sp. z o.o. to firma z branży budowlanej specjalizująca się w budownictwie wielomieszkaniowym oraz zabudowie jednorodzinnej.
Współpraca:
APA Group to przedsiębiorstwo, które jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami.
Współpraca:
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA to strefa obejmująca grunty w 40 gminach województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego.
Współpraca:
Katowice Airport to międzynarodowy port lotniczy, dysponujący jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce,