Start - Wydarzenia
Wykład nt. datowania radiowęglowych żelaznych artefaktów.
Kierownik Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Instytutu Fizyki CND Politechniki Śląskiej zapraszają na wykład otwarty do Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B (Aula A), który odbędzie się 27 lutego 2024 r. o godz. 12.
Wykład poprowadzi doktor Christian Matthias Huels z Laboratorium Datowania Radiometrycznego i Badań Izotopów Leibniza, Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. Gość wygłosi wykład nt. datowania radiowęglowych żelaznych artefaktów.
Właściwości metalicznego żelaza, a w szczególności możliwość rozpuszczenia węgla w jego sieci krystalicznej, zwiększając w ten sposób jego wytrzymałość mechaniczną, pozwalają w zasadzie na datowanie radiowęglowe, pod warunkiem, że źródło węgla jest współczesne z czasem produkcji metalu.
W planowanym wykładzie omówione zostaną warunki wstępne i pułapki datowania żelazem 14C na przykładach archeologicznych.
Poza tym prezentacja zostanie poświęcona ekstrakcji węgla z sieci żelaznej oraz pomiarom radiowęglowym znanych archeologicznych próbek żelaza i nowoczesnych wzorców żelaza o znanym stężeniu 14 C.
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w Polsce składająca się z 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców.
Współpraca:
Radan Sp. z o.o. to firma z branży budowlanej specjalizująca się w budownictwie wielomieszkaniowym oraz zabudowie jednorodzinnej.
Współpraca:
APA Group to przedsiębiorstwo, które jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami.
Współpraca:
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA to strefa obejmująca grunty w 40 gminach województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego.
Współpraca:
Katowice Airport to międzynarodowy port lotniczy, dysponujący jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce,